Pod koniec ubiegłego roku ukazała się wyjątkowa książka autorstwa Jarosława Rybaka pt. „Trzy wojny Miotły”. Jest to kontynuacja jego popularnych reportaży „GROM.PL Tajne operacje w Afganistanie, Zatoce Perskiej i Iraku” czy „LUBLINIEC. Cicho i skutecznie. Tajemnice najstarszej jednostki specjalnej WP”.
Tym razem autor – bardzo przystępnym językiem, wyłącznie na autentycznych przykładach – przeanalizował obowiązującą w wojsku doktrynę DD/3.5 opisującą pięć podstawowych zasad użycia sił operacji specjalnych.
Zasady te wyjaśniają żołnierze z Zespołu Bojowego A Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca (dziedziczący tradycję Batalionu Armii Krajowej „Miotła”). Książkę podzielono na trzy części.
„Trzy wojny «Miotły»”. Dlaczego książka ma trzy części?
W pierwszej – „Jak było” znalazły się opisy operacji specjalnych z czasów II wojny światowej Batalionu Armii Krajowej „Miotła” (oddziału powołanego do wykonywania wyroków śmierci na zdrajcach kolaborujących w czasie II wojny światowej z hitlerowcami).
Druga część – „Jak jest” opisuje zadania wykonywane w czasie, gdy współcześni „Miotlarze” operowali w Afganistanie.
Trzecia część – „Jak będzie” dotyczy przyszłości. Jest wywiadem z gen. bryg. Tomaszem Białasem „Białym”, kiedyś dowódcą Zespołu Bojowego A, obecnie dowódcą 25. Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim.
Z tej części jeden z najbardziej doświadczonych dowódców naszych sił specjalnych wyjaśni, jak wnioski z agresji Rosji na Ukrainę oraz wojny Izraela w Strefie Gazy wpłyną na operacje specjalne? Czy Polsce grozi wojna z Rosją?
Jarosław Rybak
Od 25 lat pisze głównie o polskich wojskach specjalnych. Obserwował żołnierzy na misjach w Kosowie, Bośni, Macedonii, Iraku, Afganistanie, Libanie a nawet podczas pierwszych dużych ćwiczeń Sił Odpowiedzi NATO przeprowadzonych w 2006 r. na Wyspach Zielonego Przylądka na Oceanie Atlantyckim.
Polecamy temat: Kontrwywiad a władza. Od Departamentu II MSW do Zarządu Kontrwywiadu UOP >>
W 2004 r. został pierwszym dziennikarzem, któremu Kapituła ds. Odznaki GROM przyznała Honorową Odznakę Jednostki Specjalnej GROM. Nosi ona numer 035. To znaczy, że – od 1990 r, kiedy ten oddział utworzono – wcześniej w podobny sposób wyróżniono zaledwie 34 osoby. W 2011 r. odebrał Odznakę Pamiątkową 1. Pułku Specjalnego w Lublińcu. W 2012 r. – jako jedyny przedstawiciel mediów – otrzymał medal z okazji pięciolecia istnienia Dowództwa Wojsk Specjalnych.
W 2022 r. został wyróżniony Odznaką Pamiątkową Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca. Jest autorem kilkunastu książek i ebooków o współczesnych polskich siłach specjalnych.
Źródło informacji: Wydawnictwo Creatio PR