Celem kontrwywiadu jest neutralizacja aktywności obcych wywiadów i przeciwdziałanie szpiegostwu. Skuteczna praca tej służby decyduje o bezpieczeństwie i niezakłóconym rozwoju kraju, którego ściśle strzeżone tajemnice polityczne, ekonomiczne i gospodarcze pozostają bezpieczne. Na rynku wydawniczym ukazała się właśnie książka autorstwa mjr dr Anny Grabowskiej-Siwiec pt. “Kontrwywiad” opisująca działalność służb specjalnych okresu PRL.
Recenzje książki
Jak napisał w przedmowie do książki dr hab. Zbigniew Siemiątkowski, książka ta „zawiera obszerny materiał do przemyśleń dla teoretyków służb specjalnych, przydatna może być i dla praktyków, którzy wychodząc z założenia, że historia to dziś tylko trochę wcześniej, wiele się mogą z niej nauczyć. I co najważniejsze, powinna dać wiele do myślenia obecnym decydentom, którzy na podstawie jej lektury powinni zrozumieć, do czego kontrwywiad nie może być wykorzystywany”.
Polecamy temat: Wywiad agenturalny – od wyobrażeń do rzeczywistości >>
Recenzent doktoratu, na podstawie, którego powstała książka prof. dr hab. Stanisław Hoc stwierdził:
„Autorka podjęła się ambitnego i trudnego zadania dokonania analizy działalności kontrwywiadu cywilnego, które wykonała bardzo dobrze, w warstwie merytorycznej porusza się swobodnie, wykorzystuje swoje bogate doświadczenie i wiedzę politologiczną. Nie boi się podejmowania trudnych kwestii i własnej oceny omawianych zagadnień. Posiłkuje się przy tym dobrą znajomością literatury i materiałów źródłowych, nie unika własnych poglądów. Jest to praca interesująca i wartościowa, a przy tym pionierska.”
Książkę można nabyć na stronie:
oraz
Źródło informacji: Wydawnictwo FMC